از گذشته تا به امروز، انسان از روش های مختلف و گوناگون ابتدایی تا پیشرفته، برای جلوگیری از جعل اسناد خود استفاده کرده و با ترفند های بسیار متنوعی به دنبال حفظ امنیت آن ها بوده است. بلاکچین یک نوع ساز و کار بسیار ساده، کارآمد و با امنیت بالا برای جلوگیری از جعل اسناد است که در ادامه این مقاله به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت.

آشنایی با مفهوم بلاکچین :

واژه بلاک ( Block  ) در واقع به معنی قطعه و واژه ی (chain) معنی زنجیر می باشد. در نتیجه عبارت بلاکچین ( Blockchain ) به معنی زنجیره ای از قطعات یا بلوک هایی می باشد. واژه ی بلاکچین از نوع ساز عملکرد بلاکچین به این صورت است که تمامی اطلاعات بر روی یک پایگاه داده، متمرکز و ذخیره نمی شوند و تمامی داده ها در بین اعضای موجود در شبکه توزیع می گردند. توزیع داده در بستر بلاکچین به شکلی است که تمامی نسخه های آن کاملا موثق و غیر قابل ویرایش یا تغییر می باشند. حفاظت اطلاعات در بستر بلاکچین با کمک یک الگوریتم رمزنگاری صورت می پذیرد. شما می توانید هر نوع اطلاعاتی اعم از اطلاعات شخصی، داده های مربوط به امور مالی، تجاری و … را در بلاک ها یا همان قطعات موجود در بلاکچین ذخیر کنید.

شبکه بلاکچین

کاربرد بلاکچین Blockchain چیست؟

برای اولین بار از این فناوری به عنوان  ثبت، گزارش و توزیع اطلاعات برای بازار بزرگ ارز های دیجیتال و ساخت پول های دیجیتال استفاده شد به همین دلیل امروزه بسیاری از افراد جامعه از این فناوری به عنوان یک تکنولوژی مربوط به بازار ارز های دیجیتال یاد می کنند. اما کاربرد و موارد مصرف Blockchain تنها به این بازار خلاصه نمی شود و شما می توانید از این فناوری برای ذخیر کردن طیف گسترده ای از انواع اطلاعات خود استفاده کنید. لازم به ذکر است که استفاده از بلاکچین و ذخیره سازی هر نوع اطلاعاتی بر روی آن، نیاز به طراحی یک الگوریتم خاص برای توزیع، ثبت و حفاظت از اطلاعات آن حوزه دارد. در حال حاضر از بلاکچین در کنار بازار ارز های دیجیتال، در زمینه های دیگری نیز استفاده می شود اما این فناوری نوین و بنیادی به زودی گسترش پیدا خواهد کرد و بسیاری از کسب و کار های آینده را نیز تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. در بخش بعدی مقاله، زمینه ها و کسب و کار هایی که این ساختار می تواند بر روی آن ها تاثیر بگذارد را بررسی خواهیم کرد.

تاثیرات فناوری بلاکچین بر روی آینده کسب و کارها :

بلاکچین می تواند ساختار کسب و کارها و نحوه مدیریت پروژه را کاملا تغییر دهد.

شاید شنیده باشید که بلاک چین روش کار ما را کاملا متحول خواهد کرد! کاملا صحیح است. در حال حاضر بساری از صنایع در تلاش هستند تا از فناوری بلاک چین برای بهینه سازی گردش کار و مدیریت پروژه خود استفاده کنند. جهان همچنان در مراحل اولیه پذیرش است و قطعا با گذشت زمان، صنایع بیشتری از این فناوری استقبال خواهند کرد.

در آینده‌ای نزدیک، هر حوزه و هر صنعتی صنعتی از شبکه بلاکچین در هسته عملیات خود استفاده خواهد نمود. اما چگونه فناوری بلاکچین روش‌های  مدیریت پروژه و آینده کسب و کارها را تغییر می‌دهد و چرا قرار است در آینده به یک امر عادی تبدیل شود؟ در قلب فناوری بلاکچین، سیستمی وجود دارد که امنیت و شفافیت بی نظیری را ارائه می کند. در واقع، همه پروژه‌های از دفتر توضیع کل استفاده می‌کنند که به کاربران اجازه می‌دهد تا همه تراکنش‌ها را ببینند و موشکافی کنند.

همانطور که در بخش قبلی مقاله نیز به آن اشاره کردیم، بلاکچین می تواند بر روی بسیاری از کسب و کار ها تاثیر بگذارد. به عنوان مثال این ساختار می تواند در زمینه ایجاد پول یا رمز ارز دیجیتال، هویت سنجی در بخش های مختلف، اعتبار سنجی شبکه ها و رسانه های اجتماعی که ساختار غیر متمرکز دارند، بازار های مالی گسترده همانند بورس، نگهداری و حفاظت از اطلاعات بانکی و مالی اشخاص مختلف، پزشکی، هنر، آی تی، موسیقی و … مورد استفاده قرار گیرد و در تمامی کسب و کار ها و زمینه های فوق اثر گذار باشد. اما قبل از استفاده از این ساختار برای کسب و کار های مختلف، باید پیش نیاز های اساسی آن فراهم شود تا بتوانید به شیوه ای صحیح و اصولی از آن استفاده کنید. اصلی ترین و برجسته ترین نیاز Blockchain یک شبکه است. در هر مکانی که یک شبکه به صورت کاملا مدیریت شده وجود داشته باشد شما می توانید ایده ای بر پایه ساختار بلاکچین پیاده کنید. به همین علت در سال های اخیر شبکه های اجتماعی بزرگ و مدیران آنها، تلاش کرده اند که با کمک Blockchain، یک محصول مخصوص به خود همانند یک ارز دیجیتال را در بین کاربران خود عرضه کرده و حس رقابت را درون آن ها به وجود آورند. به عنوان مثال تلگرام که امروزه به یکی از پیام رسان های پر مخاطب و در حال توسعه تبدیل شده است، سعی می کند تا تمام اطلاعات کاربران خود بر روی یک ساختار غیر متمرکز مثل بلاکچین قرار دهد و آن را جایگزین ساختار های متمرکز امروزی نماید.

فناوری بلاکچین سه مشکل بسیار رایج را در مدیریت کیب و کارهای فعلی از بین می‌برد

فساد

با توجه به فناوری بلاکچین سرمایه ناپدید نمی‌شود، فرد و یا افرادی امکان دستکاری اطلاعات نخواهند داشت، جعل اسناد از بین می‌رود.

تفویض وظایف

انجام بسیاری از فرآیندها به صورت خودکار انجام می‌شود، خطای انسانی حذف می‌شود. وظایف همه افراد به صورت واضح مشخص است.

پرداخت ها، صورتحساب و مالیات

با فناوری بلاکچین، تمام تراکنش ها به صورت ایمن در یک دفتر کل  ذخیره می شوند. این بدان معناست که وقتی نوبت به پرداخت مالیات می رسد، بلاکچین دقیقاً آنچه را که باید پرداخت شود، حسابرسی می‌کند. پرداخت صورتحساب از طریق قراردادهای هوشمند یکی دیگر از جنبه های فناوری بلاکچین است. تنها زمانی وجوه پرداخت خواهند شد که پارامترهای قرارداد به صورت واقعی برآورده شده باشند.