به وجود آمدن پدیده بلاکچین و استفاده از آن در دنیای عظیم ارز های دیجیتال باعث شد که به مرور زمان بسیاری از اقتصاددانان، کارشناسان و متخصصان موجود در حوزه های مالی و … به سراغ بررسی تاثیرات این پدیده بر روی اقتصاد کشور های خود و اقتصاد جهانی بروند. برای یافتن پاسخ این سوال که بلاکچین می تواند چه تاثیری بر روی اقتصاد داشته باشد، باید یک شناخت اولیه از مفهوم بلاکچین داشته باشید تا بتوانید  از اهداف کوتاه مدت و بلند مدت آن آگاه شوید و به پاسخ سوال خود دست پیدا کنید. برای آشنایی بیشتر با این ساختار و تاثیر آن بر اقتصاد در ادامه همراه ما باشید.

 

بررسی مفهوم بلاکچین و اهمیت آن :

بلاکچین در سال های اخیر به یکی از موضوعات بسیار داغ و پر مخاطب در سطح جهانی تبدیل گردیده است. برپایی بازار ارز های دیجیتال بر بستر بلاکچین و پیشرفت بسیاری از امور مالی و اقتصادی با کمک آن باعث شده است که این ساختار بیش از قبل مورد توجه قرار بگیرد. بلاکچین چیست؟ در واقع یک مکانیسم کاملا غیر متمرکز می باشد که امکانات بسیار قابل توجهی را به شما ارائه می دهد. به عنوان مثال قبل از به وجود آمدن این پدیده هیچکس نمی توانست بدون کمک یک ساختار متمرکز مثل بانک ها، پول یا ارز جا به جا کند. در حالی که امروزه شما می توانید بدونه نیاز به این ساختار های متمرکز و مشکلات آنها، مقدار قابل توجهی از سرمایه و پول مدنظر خود را در قالب ارز های دیجیتال به تمام نقاط دنیا جا به جا نمایید. فناوری بلاکچین در واقع یک شیوه و روش جدید از معاملات را وارد دنیا کرده است که تمامی آن بر پایه اینترنت می باشد. این پدیده با کمک بیت کوین توانسته است تغییرات بسیار قابل توجهی بر روی دنیا معاملات و امور مالی انسان ها ایجاد کند. کنار گذاشتن ارز های فیات و کاهش میزان معاملات انجام شده با کمک آن ها یکی از اصلی ترین تاثیرات ساختار بلاکچین و بازار ارز های دیجیتال بر روی معاملات دنیا می باشد.

 

شبکه بلاکچین

ویژگی‌های بلاکچین :

بلاکچین دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی می باشد که این قابلیت ها یکی از اصلی ترین دلایل پرکاربرد بودن آن نیز می باشد. به عنوان مثال این فناوری می تواند بستری فراهم کند که شما بدون شناخت طرف مقابل خود در معاملات و بدون اعتماد به آنها، بتوانید معامله مد نظر خود را انجام داده و آن را به ثبت برسانید. بلاکچین در واقع یک زنجیره ی بسیار محکم از بلوک های حاوی اطلاعات میباشد که در یک دفتر کلی ذخیره سازی می شوند و در یک مرکز یا پایگاه داده متمرکز قرار نمی گیرند. در این ساختار اطلاعات بلوک ها به هیچ عنوان حذف نشده و تمام تغییرات زنجیره توسط اطلاعات کلی موجود در آن بررسی و اعتبارسنجی می گردند. به علاوه  هر بلوک موجود در یک زنجیره بلاکچین دارای الگوریتم رمزنگاری شده مخصوص به خود می باشد.

 

بلاکچین چه تاثیری بر اقتصاد دارد؟

همانطور که در بخش های قبلی مقاله نیز به این موضوع اشاره شد، Blockchain باعث می شود که نیاز شما به هرگونه واسطه و شخص ثالث در معاملات از بین برود. این ساختار باعث می شود که نیاز شما به بانک ها و قوانین معاملاتی آنها به طور کامل از بین برود. بلاکچین در واقع یک راه اینترنتی و دیجیتال غیر متمرکز برای انتقال پول، انتقال مالکیت دارایی ها ( مثل انتقال مالکیت خودرو، خانه اوراق، سهام و …)، احراز هویت و … می باشد که می تواند یک ساختار یکپارچه کاملا دقیق برای ثبت اطلاعات افراد مختلف ایجاد کند. این ساختار باعث می شود تا خدمات مالی دولت ها، اشخاص و … به شکل بهتری انجام شود و نیاز های آنها به بهترین شکل ممکن پاسخ داده شود. این ساختار باعث از بین بردن نیاز به نیرو کار، نیرو های امنیتی، تجهیزات و … نیز می شود و تمامی معاملات را بدون نیاز به آنها انجام میدهد. لازم به ذکر است که معاملات انجام شده در این بستر از امنیت بسیار قابل توجهی برخوردار می باشند و عدم برخورداری از یک سیستم و پایگاه داده متمرکز به معنی ناامن بودن این ساختار نمی باشد. در نتیجه با توجه به ویژگی های فوق این فناوری می تواند در آینده تاثیر بسیار چشمگیری بر روی اقتصاد جهانی داشته باشد.