همانطور که در بخش های قبلی مقاله نیز به این موضوع اشاره شد، Blockchain باعث می شود که نیاز شما به هرگونه واسطه و شخص ثالث در معاملات از بین برود. این ساختار باعث می شود که نیاز شما به بانک ها و قوانین معاملاتی آنها به طور کامل از بین برود. بلاکچین در واقع یک راه اینترنتی و دیجیتال غیر متمرکز برای انتقال پول، انتقال مالکیت دارایی ها ( مثل انتقال مالکیت خودرو، خانه اوراق، سهام و …)، احراز هویت و … می باشد که می تواند یک ساختار یکپارچه کاملا دقیق برای ثبت اطلاعات افراد مختلف ایجاد کند. این ساختار باعث می شود تا خدمات مالی دولت ها، اشخاص و … به شکل بهتری انجام شود و نیاز های آنها به بهترین شکل ممکن پاسخ داده شود. این ساختار باعث از بین بردن نیاز به نیرو کار، نیرو های امنیتی، تجهیزات و … نیز می شود و تمامی معاملات را بدون نیاز به آنها انجام میدهد. لازم به ذکر است که معاملات انجام شده در این بستر از امنیت بسیار قابل توجهی برخوردار می باشند و عدم برخورداری از یک سیستم و پایگاه داده متمرکز به معنی ناامن بودن این ساختار نمی باشد. در نتیجه با توجه به ویژگی های فوق این فناوری می تواند در آینده تاثیر بسیار چشمگیری بر روی اقتصاد جهانی داشته باشد.

 

آشنایی با متاورس

متاورس از دو واژه مِتا (Meta) به معنی فراتر و یونیورس (Universe) به معنی جهان تشکیل شده. در کل، معنی واژه متاورس، “فرا جهان” (Metaverse) است. متاورس (Metaverse) دنیایی دیجیتال است که در فضای وب شکل می‌گیرد.

متاورس فرضیه‌ای از نسل بعدی اینترنت است که از محیط‌های مجازی سه بعدی آنلاین غیرمتمرکز و پایدار تشکیل می‌شود. این دنیای مجازی از طریق هدست‌های واقعیت مجازی، عینک‌های واقعیت افزوده و … قابل دسترسی خواهد بود.

متاورس همانند اینترنت یک شبکه ارتباط جهانی می باشد که انسان ها از طریق آن می توانند به کار های مختلفی مشغول شوند، با این تفاوت که شبکه جهانی اینترنت در دو بعد تعریف شده است اما متاورس دارای سه بعد می باشد. متاورس در واقع یک شبکه اتصال جهانی می باشد که انسان ها با کمک آن می توانند در یک دنیای سه بعدی همدیگر را ملاقات کنند و به گذراندن امور مختلف مشغول شوند. شاید در ابتدا این موضوع برای شما غیر قابل باور باشد و گمان کنید که این اتفاق هرگز رخ نخواهد داد. اما این عقاید در زمینه اینترنت نیز وجود داشت و کمتر کسی گمان میکرد که انسان به کمک اینترنت به چنین قابلیت های بی نظیری دست پیدا کند. در نتیجه عملی شدن پدیده فوق و فراگیر شدن آن در جامعه انسان یک امر کاملا ممکن خواهد بود. در حال حاضر سازندگان بازی فورت نایت یکی از پیشگامان استفاده از این تکنولوژی می باشند که در نسخه های اخیر این بازی سعی کرده اند از پیش زمینه های تکنولوژی متاورس در آن استفاده نمایند. در ادامه به بررسی جایگاه فعلی متاورس و زمان عملی شدن آن خواهیم پرداخت.

 

در حال حاضر متاورس در چه جایگاهی قرار دارد ؟

امروزه بسیاری از افراد مشهور و سرشناس دنیا و همچنین بسیاری از کمپانی های قدرتمند با تکنولوژی متاورس آشنا هستند و قدم های بزرگی نیز در زمینه دسترسی به آن برداشته اند. مالک و سازنده فیسبوک، مارک زاکربرگ یکی از مشهور ترین افراد فعال در این زمینه است که جز پیشگامان حوزه متاورس نیز محسوب می شود. مارک زاکربرگ با تاسیس کمپانی متا تلاش می کند تا نسخه سه بعدی فیس بوک را تولید و ارائه نماید، تا کاربران فیس بوک بتوانند در یک دنیایی مجازی سه بعدی با یکدیگر در ارتباط باشند. به این نکته دقت داشته باشید که این تکنولوژی برخلاف اینترنت، نیاز به سخت افزار های مخصوص به خود و موتور های ویژه ای دارد که شرکت های فیس بوک و EPIC GAME با ساخت موتور های UNREAL ENGINE و UNITY در حال حاضر در لیست پیشتازان این عرصه قرار گرفته اند. با توجه به پیشرفت های فوق و افراد فعال در این زمینه، پیش بینی می شود که در سال های نه چندان دور متاورس جایگزین اینترنت شده و انقلابی بزرگ در زمینه تکنولوژی و ارتباط های مجازی صورت بگیرد.

 

متاورس چیست؟
Metaverse digital cyber world technology, man with virtual reality VR goggle playing AR augmented reality game and entertainment, futuristic lifestyle

 

همه چیز در این پروژه برمیگردد به همین ارزهای دیجیتال، بلاک چین یک قابلیت خاص برنامه نویسی و ثبت اطلاعات است که با اتکا برآن رمز ارزها ایجاد شده اند، بیتکوین اولین رمز ارزی است که از بلاک چین استفاده کرده حالا این بلاکچین وارد عرصه های دیگر تکنولوژی و دیجیتال شده است، مانند قراردادهای هوشمند ، NFT ها و حالا هم دنیایی متاورس که قرار است هویت و اطلاعات کاربران در این سیستم بصورت غیرمتمرکز یا Decentralization ایجاد گردد، تا هم امنیت بالایی داشته باشد و هم غیر قابل دستکاری باشند.در این پروژه قرار است از ارز دیجیتال در خرید فروش امکانات و خدمات دنیایی متاورز استفاده شود، برای مثال در یک بازی شما قادر خواهید بود از طریق ارز دیجیتال و قابلیت توکن های غیرمثلی کاراکترهایی مانند ماشین، شخصیت بازی و حتی زمین خریداری کنید و بعد از ارزشمند شدن آنها را بفروشید. اما نکته بسیار مهم دیگری که باید بدانید این است که متاورس از نظری وابسته به ارزهای دیجیتال است. در واقع همانطور که در آشنایی با متاورس بیان کردیم با دنیایی طرف هستیم که همه چیز در آن در اختیار خودمان است. مسئله ای که وجود دارد این است که هر دنیایی چندین پایه ثابت و اساسی دارد. یکی از این پایه ها مسئله اقتصادی است. در واقع متاورس مانند دنیای خودمان می خواهد امکان خرید و فروش و مبادله را برای کاربران خود فعال کند.

 

زمان اجرایی شدن پروژه متاورس ‌:

اجرایی شدن و پیاده سازی یک پروژه بسیار بزرگ و نوین مثل متاورس، پیش نیاز های خاص خود را لازم دارد. در حال حاضر نمی توان یک تاریخ دقیق برای پیاده سازی و یا فراگیر شدن این پروژه ارائه داد زیرا پیش نیاز های متاورس همچنان تکمیل نشده اند. این پروژه در مرحله اول به نرم افزار ها و سخت افزار های مخصوص به خود و سپس به تقاضا جهانی نیازمند می باشد. موتور های UNREAL ENGINE و UNITY که در بخش قبلی مقاله به ان اشاره کردیم، جز سخت افزار های ابتدایی متاورس محسوب می شوند. نرم افزار های مورد نیاز متاورس نیز به تکنولوژی و فناوری هایی فراتر از اینترنت امروزی نیاز دارند و نمی توان آن ها را بر پایه برنامه نویسی امروزی بنا نمود. در نتیجه برای اینکه بتوانید از امکانات و قابلیت های متاورس استفاده نمایید ( به عنوان مثال در خانه خود بنشینید و با کمک این تکنولوژی به نقاط مختلف دنیا سفر کنید و با ادم های مختلف در سراسر دنیا به صورت سه بعدی ملاقات داشته باشید)، باید صبر کنید تا پیش نیاز های آن ساخته، تولید و در جامعه عرضه شوند.